przy kominku

 plakat.jpgWieczory z Mistrzami to nowa inicjatywa jędrzejowskich cystersów. Raz w miesiącu w klasztornych piwnicach będzie miało miejsce spotkanie z mistrzami teologii, którzy przyjęli zaproszenie cystersów do podzielenia się swoją wiedzą i pasją wiary. Mnisi zapraszają do udziału mieszkańców miasta oraz sympatyków archiopactwa.

Zależy nam, aby zaproszeni Mistrzowie odsłonili przed nami nie tylko swoją wiedzę, ale także dali świadectwo wiary i pokazali jak dziedzina, którą się zajmują, wpływa na ich życie – mówią organizujący spotkania zakonnicy.

My również bardzo serdecznie zapraszamy czytelników „okna”, na to wydarzenie, tym bardziej, że to my poprowadzimy ostatnie spotkanie   🙂

Zakochaj się w Kościele – To temat pierwszego spotkania, które odbędzie się już 16 grudnia. Prelegentem będzie ksiądz prof. dr hab. Jan Górski, kapłan archidiecezji katowickiej, kapelan Jego Świątobliwości, konsultor Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów w Rzymie, profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prezes Stowarzyszenia Misjologów Polskich, autor wielu książek i publikacji z zakresu misjologii, uczestnik licznych konferencji naukowych w Europie, Afryce, Azji i Ameryce Płd.

Tematy kolejnych wykładów to: „Zakochaj się w Biblii” (ks. dr Wojciech Węgrzyniak, Kraków), „Zakochaj się w Jezusie” (ks. dr Grzegorz Strzelczyk, Katowice) oraz „Zakochaj się w Pięknie” (Nadia Miazhevich, o. dr Jan Strumiłowski, Kraków/Jędrzejów – redaktorzy bloga ‚okno’).

Spotkania będą odbywały się kolejno 16 grudnia, 20 stycznia, 17 lutego i 3 marca w piwnicach Archiopactwa Cysterskiego w Jędrzejowie. Początek o godz. 19.00. Szczegółowy plan, biogramy wykładowców i potrzebne informacje dostępne są na plakacie i stronie internetowej opactwa. >zobacz<

 

plakat1.jpg

BIOGRAMY WYKŁADOWCÓW

KS. PROF. DR HAB. JAN GÓRSKI

Kapłan archidiecezji katowickiej, kapelan Jego Świątobliwości, konsultor Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów w Rzymie, profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prezes Stowarzyszenia Misjologów Polskich, autor wielu książek i publikacji z zakresu misjologii, uczestnik licznych konferencji naukowych w Europie, Afryce, Azji i Ameryce Płd.

KS. DR WOJCIECH WĘGRZYNIAK

Kapłan archidiecezji krakowskiej, biblista. Studiował w Krakowie, Rzymie i Jerozolimie. Podczas przerw wakacyjnych pracował duszpastersko i poznawał Kościół w Anglii, Niemczech, Francji, USA i Irlandii. Obecnie jest wykładowcą Starego Testamentu na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, rekolekcjonistą i duszpasterzem w kościele akademickim św. Anny w Krakowie.

KS. DR GRZEGORZ STRZELCZYK

Prezbiter archidiecezji katowickiej, dogmatyk. Studia teologicznie odbywał w Katowicach, Lugano i w Rzymie. Obecnie jest dyrektorem Ośrodka Formacji Diakonów Stałych Archidiecezji Katowickiej. Główne zainteresowania badawcze to chrystologia, a zwłaszcza problemy współczesnych reinterpretacji klasycznej chrystologii dogmatycznej; historia teologii; kwestia związku teologii z doświadczeniem; wykorzystanie nowych technologii do wsparcia „warsztatu” teologicznego. Jest członkiem Towarzystwa Teologów Dogmatyków, Laboratorium Więzi. Współzałożycielem i stałym współpracownikiem kanału boska.tv.

NADIA MIAZHEVICH

Ikonopisarka, pochodzi z Białorusi, ochrzczona w kościele prawosławnym, konwertowała na katolicyzm obrządku greckiego. Studiowała malarstwo w Mińsku. Interesuje się sztuką bizantyjską. Autorka i współredaktorka bloga poświęconego sztuce ikon, ikonopisarstwu oraz teologii ikony (blogokno.com). Swoją pasję łączy z pracą nauczyciela w przedszkolu językowo-artystycznym.

O. DR JAN STRUMIŁOWSKI OCIST

Mnich cysterski, dogmatyk, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Katowicach-Panewnikach. Przeor i mistrz nowicjatu w Archiopactwie Cysterskim w Jędrzejowie. Zajmuje się teologią piękna, teologią trynitarną i chrystologią oraz teologiczną teorią poznania, zwłaszcza w aspekcie egzystencjalnym i estetycznym, a także jej relacjami z filozofią współczesną oraz naukami empirycznymi. Autor licznych publikacji, współredaktor bloga „okno”.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s